Odpověď vedoucího Oddělení dopravní obslužnosti Kraje vysočina:


Předmět: FW: Absence spojení Modletín - Rušinov/Horní Badlo?
Datum: Fri, 27 May 2022 09:06:45 +0000
Od: Bartoš Pavel Ing. Bartos.P@kr-vysocina.cz
Komu: anna-jancarikova@seznam.cz
Kopie: Strnadová Hana Ing. , Koubek Štěpán Mgr. , mistostarosta@obecrusinov.cz , Hamáček Pavel Ing. Bc.

Dobrý den, paní Jančaříková,

bohužel, je tomu skutečně tak, že od 12. 6. 2022 dochází ke změně jízdního řádu linky 620715, která je objednávána Pardubickým krajem v rámci mezikrajské smlouvy s Krajem Vysočina. Nově bude tato linka provozována pouze v úseku "Seč,Hoješín" - "Prachovice,,záv.". Obec Rušinov o této skutečnosti byla informována.

Místní části Hostětinky a Modletín nesplňují dopravní standard Kraje Vysočina, který stanovuje, že obec nebo místní část je obsloužena, pokud odtud vyjíždějí více než 3 žáci denně za vzděláním, nebo pokud zde (v každém jednotlivém sídle) žije více než 50 obyvatel. Podle veřejně dostupných údajů v dotčených sídlech má trvalý pobyt přibližně 30 osob. Této skutečnosti také odpovídá využití linky 620715 v zastávkách "Rušinov,Hostětinky", "Rušinov,Modletín,ZŠ", "Rušinov,Modletín", "Horní Bradlo,Lipka" a "Horní Bradlo,Lipka,u průhonu". Podle dostupných údajů nastupují a vystupují ve všech těchto zastávkách dohromady 1-2 cestující denně. Celkem využívají tuto linku 4 cestující denně, pro cesty z Kraje Vysočina směrem do Horního Bradla (a zpět).

Z výše uvedených důvodů proto Kraj Vysočina v tuto chvíli s obnovou autobusového spojení z Rušínova do Horního Bradla nepočítá. Pro Vaši představu, náklady na zajištění tohoto spojení v současné době jsou, po území Kraje Vysočina, přibližně 200 000 Kč ročně. V celém úseku Rušinov-Horní Bradlo je to pak přibližně 350 000 Kč. Obě částky jsou již po odečtení tržeb. Případná obnova obsluhy dotčených zastávek by byla možná pouze v případě, že by byla obec Rušinov ochotna se na ni finančně podílet. Ovšem vzhledem k změnám oběhů od 12. 6. budou možnosti obsluhy dotčených zastávek velmi omezené.

Omlouváme se za vzniklé komplikace, nicméně vzhledem k současnému enormnímu zdražování, které se ale do nákladů Kraje Vysočina na veřejnou dopravu promítne až v příštím roce, ale o to razantněji, nelze zcela vyloučit ani omezování veřejné ve větších sídlech než je Modletín. S pozdravem

Pavel Bartoš
Oddělení dopravní obslužnosti
mobil: +420 724 650 138
tel.: +420 564 602 237

Dotaz občanů z obce Modletín

-----Original Message-----
From: Jancarikova
Sent: Thursday, May 26, 2022 10:05 PM
To: Bartoš Pavel Ing. ; Strnadová Hana Ing. ; Fialová Renáta Bc. ; Haták David Ing.
Cc: mistostarosta@obecrusinov.cz; Hamáček Pavel Ing. Bc. ; mistostarosta@obecrusinov.cz
Subject: Absence spojení Modletín - Rušinov/Horní Badlo?

Dobrý den,

píši vám z pozice občasného obyvatele Modletína i jménem dalších členů naší rodiny, kteří občas na Modletíně pobývají a zároveň i jménem Romany Čálkové, která na Modletíně žije trvale a na autobusovém spojení je závislá. A i jiných obyvatel Modletína, kteří sice mají automobil, ale i tak občas autobusové spojení potřebují (porucha auta, sníh, nemožnost řídit atd,).
Zajímá mě, jaké bude autobusové spojení Modletína od 17. června.

Aktuální jízdní řády jsou platné pouze do 16. 6. a co bude dál, nikdo neví.
Idos se tváří, že od 17. 6. bude Modletín z hlediska veřejné dopravy kompletně odříznut od světa. Ptali jsme se dnes i řidiče, když jsem jeli z Chotěboře na Modletín, a ten také netušil, jak to bude.

Zajímavé je, že jízdní řády z Rušinova do Chotěboře platné od 17. 6. už k dispozici jsou. Proč ne jízdní řády por Modletín?
Jak je to možné?

Chci se ujistit, že Modletín od světa neodříznete a že se jen čeká na doladění jízdních řádů. Je to tak?
A pevně věřím, že oproti stávajícím jízdním řádům na sebe autobusy budou navazovat, to znamená, že když pojedeme z Modletína na Rušinov, že chytneme autobus z Rušinova do Chotěboře a ne, jak to bylo doposud, že se tam o několik minut minou.

Pokud se ukáže, že Kraj i obecní úřad Rušinov plánují Modletín od světa z hlediska veřejné dopravy odstřihnout, jsme připraveni udělat z toho kauzu, jelikož toto by nebylo možné akceptovat.

Předem díky za odpověď.

Anna Jančaříková
Marie Jančaříková
Romana Čálková
Olga Hubíková
Martin Hubík

Screenshot mailové konverzace